Geoblog.pl    neronek    Podróże    2004 Hongkong -Chiny    Xian

Chiny
Chiny, Xianan

XIAN-PEKIN.

Xian! 29.05 2004

Do Xian dotarłem pociągiem o 4 rano , a więc byłem zaspany i nie chciało mi się szukać tego schroniska tj; Shangde Binguan
Zaraz zaczepili mnie taxiarze no i tu mała ftopa wściekły
Jechałem chyba z 20min za 20Y a powinienem wiedzieć że Schronisko jest tuż obok dworca tj jak wychodzisz z dworca na wprost 100-200m w prawo !!! jak sie potem rano obudziłem i zobaczyłem że to tak blisko to myślałem że tego dryndziarza zatłukę!!!
Cena za nocleg w pokoju 3 osób lub 4 nie ma tutaj łóżek piętrowych ale jest TV i klima no i bardzo czysto sporo obcokrajowców zwłaszcza angole i amerykanie cena wynosi 40Y i kaucja 50Y czyli ok !!
co zwiedzałem :
W centrum świątynie Wielkiego dzwonu! cena 15Y za 5Y można uderzyć w dzwon !! w trakcie zwiedzania co 20min występ ,grają na dzwonach i dzwonkach jest fajowo!! wszystko w cenie biletu .
Obok jest świątynia Wielkiego Bębna a za nią !! koniecznie musicie tam iść -
dzielnica muzułmańska !!
ale jazda super super !!
zwłaszcza pod wieczór te uliczki i te smakołyki na targu ach tego na pewno nie zapomnę jeżeli już tam będziecie dowiedzcie meczet Great Mosque na prawdę warto cena 12Y jest to świątynia z dużym parkiem gdzie panuje niespotykana CISZA to na prawdę bardzo dziwna sprawa że jest tam taki spokój , chociaż zaraz za murem jest strasznie głośno od motorów itd !!!
ależ tam można odpocząć od tych klaksonów na ulicy i potwornego hałasu polecam słodkości w tej dzielnicy mniam mniam .i placki !!!
Wracając poszedłem na mur w Xian musicie wiedzieć że całe miasto otoczone jest wysokim około 30m murem posiada chyba 10 bram a za wejście na mur płaci sie 10Y ale kroją !! a za murem płynie śmierdząca rzeczka otacza ona całe miasto .
No ale atrakcją Xian jest oczywiście żołnierze terakotowej armii ;
cena 100Y !!!!!! i tu znowu przyginają atrakcje w Chinach na pewno są za drogie w porównaniu z życiem w Chinach no ale musiałem to zobaczyć i nie żałuję.
jak dojechać:
Z dworca kolej autobus 307 ale sie trochę wlecze 45 min trzeba sie spytać kierowcy aby powiedział kiedy wysiąść potem juz widać jak lgną ludzie tylko w jednym kierunku.
Obok muzeum jest mały targ z pamiątkami ale tam to juz lepiej nie wchodzić nie dają żyć wszystko chcą tobie wcisnąć tam na prawdę jest najtaniej za 5Y kupiłem komplet żołnierzyków terakot.w mieście 20-30Y
ale pamiętać należy żeby sie targować najpierw podadzą tobie cenę 20Y potem już 10 a potem 5Y i tak jest ze wszystkim .
Ale do rzeczy muzeum jest baaardzo duże składa sie z 4 budynków gdzie w latach 50 wieśniacy kopali studnie i wykopali kawałki Terakotowych żołnierzy i tak sie zaczęło
Liczą one sobie 2000 lat!!!! i są wzrostu normalnego człowieka to niesamowite jak równo stoją a każdy ma inne rysy twarzy są tam konie powozy itd także z terakoty
, można robić zdjęcia .
Obok jest bardzo duża sala kinowa /okrągła/ w której co
15 min wyświetla sie film n/t wykopaliska w języku , ang. i potem w chińskim . no i tak na zwiedzanie tego muzeum zeszło mi 3 godz . a można i więcej
Jeżeli chcecie kupić bilet kolejowy w Xian z wyprzedzeniem 2-3-4 dniowym nie kupicie go w kasie dworca!!
Tam tylko można kupić bilet w dniu wyjazdy należy iść w lewo /patrząc na dworzec/ jakieś 8 min tam jest rezerwacja !!
tam też kupiłem bilet do Pekinu godz 17.31 hard sleep cena 274Y nr pociągu T232.
No to by było tyle jutro już tylko Pekin a tam już jak dla mnie to zbyt nowoczesne przytłaczające miasto nie przypominające starych CHIN! trochę było mi żal tych miast na południu gdzie jeszcze zobaczyć można prawdziwe Chiny !!!

neronek
Darek Metel