Geoblog.pl    neronek    Podróże    Filipiny 2017/2018    Cagayan de Oro ( Wyspa Mindanao ) czy będzie bezpiecznie ?
2017

Cagayan de Oro ( Wyspa Mindanao ) czy będzie bezpiecznie ?

Filipiny
Filipiny, Cagayan de Oro

Cagayan de Oro (Wyspa Mindanao).

Udałem się w kierunku Hinatuan (zaczarowanej rzeki). W planach miałem zwiedzenie Camiguin - wyspy wulkanicznej pełnej wodospadów, gorących źródeł z czynnym wulkanem. Niestety nie wiedziałem jeszcze że przyjdzie mi również odwiedzić tutejszy szpital.
Aby dostać się z lotniska Cagayan De Oro do centrum na dworzec autobusowy musiałem wydać 150 peso za Vana (Magnum Express). Podróż trwała aż 1,5 godziny. Na pierwszy rzut oka było widać że miasto chociaż zatoczone jest czyste i dość nowoczesne. Zaskakujący jest fakt, że na ulicach nie widać tak powszechnych tam jeepów. Po mieście można się poruszać albo taksówką albo czerwonymi lub żółtymi małymi samochodami, które zabierają maksymalnie 8 osób. Są także trycykle i motocykle. Kierowców łatwo rozpoznać po różowych lub żółtych koszulkach, w które są ubrani.
Pogoda się trochę popsuła, zaczęło padać i silnie wiać, pojawiły się ostrzeżenia przed nadchodzącym tajfunem. Taki jest tutejszy klimat. Jeżeli chcecie zwiedzać Filipiny to najlepszym terminem jest pora sucha czyli od marca do maja.
Na dworcu autobusowym kupiłem bilet do Butan. Myślałem że może uda się w tym dniu dojechać jeszcze dalej do Hinatuan, ale niestety to dość daleko, dlatego też zatrzymałem się na nocleg w Butuan. Podróż z Cagayan De Oro do Butuan przebiegła spokojnie. Autobus był bardzo wygodny z telewizorem, klimatyzacją i wi-fi. Co trzy godziny zatrzymywał się do kontroli. Były to policyjne punkty z uzbrojonymi w karabiny policjantami i żołnierzami. Wszyscy poza mną musieli opuścić autobus i pokazać dokumenty. Na zewnątrz widziałem kolczatki i duży baner z napisem „Uwaga poszukiwani terroryści”!!! Wiedziałem że na Mindanao grasują ekstremiści z ISIS, ale czytałem że w tym rejonie jest spokojnie. I tak rzeczywiście było, w czasie mojej podróży po wyspie nic złego mnie nie spotkało. Koło godz 19 dojechałem do Butuan, było już ciemno, ale przestało padać.

Multimedia (1)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano