Geoblog.pl    neronek    Podróże    Filipiny 2019 III " Akcja Twoje serce dla dzieci z Filipin "    San Fernando Pampanga Wielki Piątek
2019

San Fernando Pampanga Wielki Piątek

Filipiny
Filipiny, San Fernando Pampanga

Wielki Piątek
Wstajemy o 4,30 plan na dziś jedziemy na uroczystości Wielkiego Piątku do miasteczka San Fernado Pampanga oddalonego od Manili
70 km .
Byłem już tam 2 lata temu an więc wiem gdzie i co i kiedy zobaczyć
Pomyślałem że może uda się nam wejść jako VIP bezpośrednio pod golgotę gdzie będzie odbywała się uroczystość
Dlatego ubraliśmy się w nasze żółte koszulki akcji Twoje serce dla dzieci z Filipin a do naszych smyczy z logo akcji Dorota zgrabnie wykonała wizytówki ( nasze naklejki )
Zamawiamy przez aplikację grad auto na dworzec autobusowy Victory Liner ( 200 Peso ) po 20 min jesteś na miejscu na dworcu generalnie pusto kupujemy biletu do San Fernado Pampanga UWAGA są dwa akie same miasta ! bilet 105 Peso , jeszcze gorąca kawa i w drogę .
Słońce pomalutku wschodzi to będzie gorący upalny piątek
Po dwóch godzin jesteśmy na miejscu dwie Doroty Hajer i ja . po chwili słyszymy język Polski ..hej Polacy ? tak a wy gdzie no jak to gdzie na biczowanie jedziemy , to co zabieramy się z Wami pytają ?
jasne ale nas jest sporo co robić ?
Do miejsca jakieś 10 km taxi brak co najwyżej jeepney ,ale te nie mają ochoty sie zatrzymać jadą w inna stronę
Po 15 min jeden sie zatrzymał w środku chyba 7 osób ,mówimy że chcemy w kierunku golgoty . koleś po chwili się zastanawia ?
mówi na ok ale 500 peso( 30 zł )za cały jeepney który będzie tylko dla nas
Oczywiście że się godzimy słońce coraz bardziej parzy .Po chwili kierowca wyprasza wszystkich z auta karze na wejść
Ze spuszczaną głową i bardzo zaskoczeni wchodziliśmy do jeepney troszkę było na głupio no ale to nie my to ustalamy co i jak .
Po 15 min jesteś już na miejscu jeszcze mogliśmy wąska uliczką dojechać do miejsca gdzie odbędą się uroczystości potem jest ona zamykana .
Szukamy punktu wydania kart VIP , okazało się że to w połowie drogi stacja nr VII na przeciwko jest urząd gminy i tam można się zgłosić . Udajemy się tam w naszych koszulkach w grupie , Mówimy że jesteśmy z Polski z fundacji "Twoje serce dla dzieci z Filipin "
Że przyjechaliśmy na uroczystości Wielkiego Piątku chcielibyśmy otrzymać miejsce VIP pod namiotem .
Pani spisuje nasze nazwiska i po 10 min każdy z nas otrzymuje bilet , ulotki miasta San Fernando Pampanga i różaniec .
W podziękowaniu Pani otrzymała od nas smyczkę akcji .
Nie wierzę mamy to ! !
Wyszliśmy spokojnie bez euforii ale szczęśliwy że się udało .
Idziemy więc w kierunku trzech krzyży po drodze zaczynają z okolicznych domów wychodzić pokutnicy kładąc sie najpierw na drodze a potem biczując się aż do krwi .
Jest ich coraz więcej idą albo sami z rodziną albo grupkami .
Każdy ma zasłoniętą twarz zieloną chustą aby nie pokazać bólu ,na głowach maja założone zielone palmy które na koniec pokuty każdy z nich zostawi na jednym z trzech krzyży na górze Golgota .
Bicz składa się z 25 z 10 cm patyczków z drewna długość to 1 m .
Nie którzy oprócz biczowania się niosą ogromny krzyż co sprawia że w tym upale nie i kurzu niektórzy słabną ale po chwili i łyku wody od rodziny idą dalej .
Trzeba bardzo uważać aby nie zostać pochlapanym krwią pokutnika .
Dla nie których może to być niezrozumiałe dziwne i szokujące .
Jak można w XXI w tak się kaleczyć ? i po co ? tym bardziej przecież że kościół katolicki kategorycznie temu zabrania ,ale widać wiara i chęć pokuty jest większa niż nakazy kościoła to co robią robią naprawdę nie pod publiczkę ale z przekonania z wiary że jego prośba albo pokuta zostanie wysłuchana
Wielkopiątkowe ukrzyżowania pierwotnie były rytuałem katolickim, jednak na przestrzeni lat zamieniły się w spektakl, który przyciąga tysiące turystów. Choć praktyk tych nie pochwala Kościół katolicki na Filipinach, uważając je za wypaczenie wiary, dotychczas nie udało się położyć im kresu.
I pomyśleć tylko że zaczęło się niedawno bo ponad 50 lat temu pewien Filipińczyk spadł z drabiny i przeżył upadek dlatego postanowił że w podzięce oprócz drogi krzyżowej idąc i biczując się aż do krwi potem da się ukrzyżować , było to Ruben Enaje i tak co roku aż do dziś w ten sposób dziękuje Bogu za ocalenie mu życia .
To jego postać wcielająca się w Jezusa widzi cały świat kiedy to stacje telewizyjne całego świata wyświetlają na ekranach telewizora.
Ale wrócimy do dzisiejszych uroczystości .
Dumnie przechodzimy bramkę dla VIP siadamy pod białym ogromnym namiotem w pierwszym rzędzie .
Oczom nie wierzę obok nas na krzesłach kartki VIP Czech Republic !
Na krzesłach leżą reklamy miasta i biblia w języku ang każdy dostaje butelkę wody .
Nie chcemy uwierzyć że się udało a jednak , do godz 13 dużo czasu mogliśmy wyjść na zewnątrz ludzi tłumy ale czasu ouzo a więc wychodzimy wcześniej na nasze krzesła naklejamy nasze naklejki akcji .Przy wyjściu otrzymujemy pieczątkę bezpośrednio na dłoń.
Co chwilę jakaś grupa pokutników kończy swoją drogę krzyżową , obok stoi namiot medyczny z butlą tlen i lekarzem i pielęgniarki .
Kupiliśmy między innymi tradycyjne zimne własnoręcznie robione napoje zimna woda z mlekiem kokosowym i kokosem .
Jeszcze jakiś wywiad dla CNN Philippine kolegi którego poznaliśmy z Polski i powiedzieliśmy mu wcześniej jak i gdzie otrzymać kartę VIP .
Hajer poszedł z aparatem robić zdjęcia mi już się nie chciało wróciłem pod namiot .

Coraz bliżej do godziny trzynastej, na placu pod górą w upale zgromadziło się ponad dwieście tysięcy ludzi z całego świata, a wśród tych tłumów my szczęśliwi że jesteśmy pod namiotem a nie w tłumie a wiem coś o tym bo przecież byłem tutaj dwa lata wcześniej i stałem z ludźmi w 40 C słońcu .
Krwawa inscenizacja trwała, żołnierze prowadzili Jezusa wraz z Maryją, w tym roku w roli głównej wystąpił Filipińczyk, który notabene miał być po raz dwudziesty któryś naprawdę ukrzyżowany, zastanawiałem się jak wyglądają jego dłonie, wraz z dzisiejszym bohaterem zawiśnie na krzyżu kolejny raz

Krwawy rytuał rozpoczął się!

Przyjrzałem się dokładnie jak to wygląda, za krzyżami znajdowały się metalowe dyby, ręce pokutnika rozciąga się wzdłuż i mocnym i energicznym ruchem młotka wbija się w dłoń 15 cm gwoździe.
Słychać było krzyki fanatycznych wiernych poddających się temu zabiegowi, ale również obserwatorów, mnie także poniosło, z zapartym tchem oglądałem mękę Jezusa na krzyżu.

Kiedy postawiono krzyż z Jezusem wtedy rozległy się krzyki, płacz, panowało wielkie poruszenie wśród uczestników tej krwawej inscenizacji Drogi Krzyżowej.
"Jezus i dwoje jego kompanów wisieli przybicie do krzyża około 8 min potem owinęli " Jezusa " w białe płótno i wynieśli po za terytorium golgoty . Po 15 min zaczęli schodzić się ochotnicy którzy także będą dziś ukrzyżowani wśród nich jest kobieta
Ubrana w czerwoną bordową suknie na głowie ma zielona plecioną palmę idzie w stronę krzyży spokojna b=ale beż chusty na twarzy .
Za krzyżami słychać jęki krzyki płacze to właśnie teraz 12 cm gwoździe zostały przybite tej kobiecie do dłoni i stóp .
Przyznam że trochę mnie to poruszyło nie to że kolejna osoba się krzyżuje ale to że jest to właśnie kobieta .

Czas wracać do Manili tłumy kurz idziemy dalej każdy z nas z pewnością inaczej zapamięta tą uroczystość ale każdy z nas jest zadowolony że udało się być tak blisko i samemu wyciągną wnioski co do tego Wielkiego Piątku w San Fernando Pampanga

Wsiadamy wszyscy do tricycle ( motorek na 5 osób ) i za 300 Peso jedziemy do dworca autobusowego a dalej już do Manili .

W Manili roztarliśmy się każdy z nasz poszedł gdzie indziej markety sklepy wszystko zamknięte , ja poszedłem na 18 do Katedry na mszę św. Wielkiego Piątku .

Wieczorem pożegnałem się z Hajerem i Dorotą rano mam lot na wyspę Siargao z przesiadką w Cebu

cdn

neronek