Geoblog.pl    neronek    Podróże    Filipiny 2017/2018    Akcja pomocy dzieciom z cmentarza w Manili
2017
gru

Akcja pomocy dzieciom z cmentarza w Manili

Filipiny
Filipiny, Manila City

Godz 9 rano

Przyznam się że troszkę się tego dnia bałem czy aby na pewno ktoś jeszcze oprócz mnie Darka Jajor i Marleny Filipinki zechce nam pomóc a przecież sporo jest do załatwienia .

Biorę koszulki odblaskowe smycze odblaski i schodzę na dół , a tutaj miła niespodzianka są nasi Polacy mówię głośno nie wierzę jednak damy radę !
Po chwili dołączają do nas kolejne dwie osoby Boże nigdy w życiu nie czułem się tak dumny że jestem Polakiem i mam takich przyjaciół , przecież znamy się tylko z Facebook nigdy wcześniej się nie widzieliśmy a tu proszę ponad 10 000 km od domu i są dobre duszyczki z Polski które zamiast pewnie byczyć się gdzie na Filipinach na pięknych plażach znajdują czas i chcą razem z nami pomóc w akcji tego dnia
Nigdy nie zapomną tych ludzi zawsze będę miał ich za wzór dla innych i za największych przyjaciół dziękuję .
I tak uzbierało się nas sporo :
Marlena ( Filipinka) , Monika , Hania i Tomek ( Rumcajsy ) , Marek , Łukasz , Darek , i ja ( neronek )
Marlena dwa tygodnie wcześniej pojechała na cmentarz z misją wyszukania 3 najbardziej biednych rodzin , uzyskała zgodę policji na naszą akcje a także poinformowała dzieci rodziny o naszej akcji potem jeszcze zamówiła w sklepie 70 piłek do koszykówki już napompowanych a więc Marlena to anioł bez jej pomocy nie dalibyśmy rady .
A to jeszcze nie wszystko poprosiłem Marlenę aby wynajęła jeepney od 9-15 tak aby wszystkie zakupione rzeczy zawieść na cmentarz targowała się bardzo i za 4000 Peso ( 300 zł ) udało się .
Przebrani w koszulki odblaskowe z naszym Logo jak Załoga G ruszyliśmy do jeepney i w drogę do marketów po zakupy ...
Darek pilnował towaru w aucie a my buszowaliśmy po regałach w marketach i bazarach a to proszki do prania , pasty do zębów szczotki , mydła , płyny do kąpieli , ryż , piłki , laczki , owoce .....
Około 13,30 byliśmy już u bram cmentarza , Marlena poszła pokazać zgodę na naszą akcje dzieci coraz więcej każdy ciekawy zagląda do auta i jak pocztą pantoflową roznosi się informacja już są .
Ruszamy przekraczamy bramę jedziemy grupa dzieci biegnie za nami .
Po chwili jesteśmy na miejscu wszyscy jesteśmy zszokowani aż tylu dzieci się nie spodziewaliśmy naliczyliśmy ich ponad 300 .
Początkowo stały grzecznie równo wzdłuż krawężnika wydawało się nam że będzie wszystko ok że uda się rozdać dary w spokoju .
Darek Marlena Monika Marek układali w jeepney podarunki koszulki odblaskowe odblaski ryż proszki otd.. jednak co jakiś czas coraz bardziej robiło się chaotycznie i głośno tym bardziej jak dzieci i dorośli zobaczyli piłki do kosza .
Łukasz robił zdjęcia i kręcił filmik . Hania i Tomek dzielnie ewakuowali wejście do auta .
Na początku opowiedziałem skąd jesteśmy po co tu przyjechaliśmy . Mówiłem o naszej akcji Twoje serce dla dzieci z Filipin o tym że tyle cudownych Polskich serc chciało dać Waszym dzieciom tutaj na tym cmentarzu zamieszkałym odrobinę radości i szczęścia,
złożyliśmy życzenia Wesołych Świąt i do pracy :)
Kochani nie będę rozpisywał się jak było proszę sami zobaczcie sami oceńcie
Początkowo było spokojnie później już tylko bardziej głośno aby nie powiedzieć wojowniczo .
Na widok piłek do koszykówki wszyscy rzucili się na jeepney .
Nie będę się rozpisywał i nie pokaże filmików z tego właśnie momentu , nie o to przecież chodzi
Nie możemy i nie chcemy pokazać ich w złym wizerunku . To nie jest ich wina , to wina biedy wszechobecnej na cmentarzu .
Po około 30 min pomalutku jechaliśmy dalej dzieci wciąż biegły za nami . Ten widok biegnących na boso dzieci za nami na zawsze zapamiętam .....
Mijaliśmy grobowce gdzie co jakiś czas ktoś nas pozdrawiał .
Na asfaltowych raz wąskich raz szerokich uliczkach z numerami biegały i bawiły się dzieci .
Ale nasze akcja jeszcze się nie zakończyła mieliśmy przecież przekazać trzem rodzinom paczki i zabrać je do restauracji dla niektórych z nich pierwszy raz w życiu .
Tak wcześniej pisałem Marlena wcześniej wybrała 3 rodziny najbardziej ubogie wybraliśmy się do pierwszej z nich .
Już na dzień dobry widząc małą dziewczynka około 1,5 lat pokryta jakąś wysypka leżąco na cienkim materacu w grobowcu zrezygnowaliśmy z zabraniach rodzin do restauracji . Poszliśmy więc do restauracji kupiliśmy kurczaki jakieś słodkości i cola itd..
Radość i uśmiech dzieci był bezcenny rozdaliśmy prezenty i te z Polski i te kupione w Manili dla nich .
Druga rodzina to samotnie wychowująca matka mieszka z 5 dziećmi spotkaliśmy się przed grobowcem pomieszczenie a raczej grobowiec był zbyt mały .
Trzecia ostatnia rodzina - tutaj mieliśmy łzy w oczach a ja taką kluchę w gardle że nie mogłem nic powiedzieć .
To był szok ten grobowiec był inny ciemny bez okien w środku dwie trumny pokryte betonem obok wyżej zniszczone materace dla dzieci na których leżały stare zabawki i bawiły się dzieci .
Przywitał na ojciec z 5 - giem dzieci , żony w tym czasie nie było wokoło wisiały święte obrazki obok mała kuchenka i toaleta .

To był ciężki dzień pełen wrażeń i pełen emocji ale daliśmy radę .
Razem możemy dużo razem możemy wiele .
Nie zmienimy świata , nie mamy wróżki która zmieni ich życie , to nawet nie kropla ale może kropelka która wierzę w to gorąco może nie zmienić ale chociaż poprawić życie tych mieszkańców i da im odrobinę radości w tej szarej rzeczywistości tego zapomnianego przez świat i miejsca .
To już kolejne pokolenie które przychodzi na świat tutaj się rodzą i umierają ludzie bardzo sympatyczni mili dla których jest to ich dom .
Często nie chcą sami opuszczać tego miejsca bo nie maja dokąd iść , zostaje im tylko ulica .
Naszą drugą już akcją Twoje serce dla dzieci z Filipin chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na to
że nawet tutaj na cmentarzu mogą żyć w grobowcach ludzie co dla dla nas europejczyków jest niezrozumiałe .
Dlatego jeżeli możemy im pomóc zróbmy to bo jak nie my to kto ?
Rząd Filipin najlepiej wygonił by ich wszystkich ale 10 tyś ludzi ! dokąd ??
Bez edukacji , bez opieki medycznej to wieki wstyd dla rządzących tym jakże pięknym krajem , nie tylko pięknym w krajobrazy ale pięknym szczególnie w ludzi . Zwiedziłam całą Azję poł wsch i nigdzie nie spotkałem tak miłych ludzi ale to temat na inny czas .

około godz 17 udaliśmy się obok cmentarza do chińskiej restauracji Ping Ping aby razem porozmawiać o tym jakże emocjonującym w wrażenia dniu . Restauracja Ping Ping to jedna z lepszych w Manili serwujących przede wszystkim tradycyjną filipińską potrawę Lechon Pork czyli prosiaczek z rożna wszystkim bardzo smakował .
Byliśmy szczęśliwi że udało się razem tak wiele dobre w tym dniu zrobić .
Oczywiście każda akcja czegoś uczy i ta także , postanowiliśmy że kolejna III akcja Twoje serce dla dzieci z Filipin będzie miał charakter podobny do szlachetnej paczki a więc poprosimy naszą sympatyczną filipinkę Marlenę ( już się zgodziła ) aby wcześniej wyszukała min 30 najbardziej potrzebujących rodzin i spytała eis potrzebne dla nich rzeczy .
Unikniemy tym samym rozdawani rzeczy bezpośrednio na ulicy gdzie jak pisałem wcześniej rożnie to wyglądało .
Dotrzemy wtedy bezpośrednio do potrzebujących rodzin w spokoju bez napiętej atmosfery i kążda z rodzin będzie na naszą paczkę czekała
No tak ale kiedy zaczynamy ?
Od Kwietnia 2018 zaczniemy zbiórkę a akcje planuje na Wielkanoc 2019 .
Dużo będziemy mieli czasu i jak zawsze wierzę w Wasze dobre serca , bo nie ma takiej biedy na świecie aby nie podzielić się z inną biedą i nie wystarczy być najlepszym na świecie trzeba być najlepszym dla świata

Tym samym zakończyliśmy pierwszą część naszej akcji " Twoje serce dla dzieci z Filipin " dla dzieci z cmentarza w Manili .
Jutro lecę na wyspę Bohol tam już w mieście Tagbilaran czekają przyjaciele chętni pomóc mi w drugiej części akcji .
Tym razem musimy zakupić sporo rzeczy do szkoły na wyspie Pamilacan .
Wiem że dzieci już nie mogą się doczekać ja przyznam się że także .
Będzie to już druga taka akcja dla dzieci z wyspy Pamilacan . Tym razem 26 grudnia od godz 14 wiele będzie się w dniu działo .
Zaczniemy od przekazania dla szkoły potrzebnych rzeczy następnie będzie turniej koszykówki medale upominki koszulki z naszym Logo po turnieju , przeniesiemy się na plaże aby zjeść 40 kg Lechon Pork ( prosiaczek z rożna ) .
Będzie mecz siatkówki Pamilacan - Polska , a po meczu dwa duże torty , a po nich chyba najbardziej oczekiwane przez dzieci i nie tylko , fajerwerki .Zupełnie na sam koniec wrócimy na boisko przy szkole aby oglądać bajki koziołka Matołka i Bolka i Lolka z projektora który szkoły otrzyma w prezencie od Ewy Szymkiewicz z Niemiec . OJ ! będzie się działo

cdn

Multimedia (2)
mamaMa
mamaMa - 2018-01-23 19:45
Dobrzy z Was ludzie...

jowa31
jowa31 - 2018-01-23 21:13
ale zakupów, super !!!! ; tylko dlaczego tam- na fotkach- prawie brak dziewczynek?

neronek
neronek - 2018-01-24 11:01
Dziękuję :) dziewczynek brak na zdjęciach ? eee chyba jest ich duzo

neronek
Darek Metel
zwiedził 11% świata (22 państwa)
Zasoby: 234 wpisy234 313 komentarzy313 11847 zdjęć11847 146 plików multimedialnych146