Geoblog.pl    neronek    Podróże    Filipiny 2017/2018    "Twoje serce dla dzieci z Filipin " ( wszystko o naszej akcji )
2017

"Twoje serce dla dzieci z Filipin " ( wszystko o naszej akcji )

Niemcy
Niemcy, Berlin

Akcja „Twoje serce dla dzieci z Filipin”.

Środa 13 grudnia 2017, miałem nadzieję że nie będzie to pechowa 13. Dla nas to ważny dzień, gdyż rozpoczynamy II akcję „Twoje serce dla dzieci z Filipin”. Podzieliliśmy ją na dwa etapy: pierwszy dotyczył pomocy dzieciom mieszkającym na cmentarzu północnym w Manili, a drugi zbiórki potrzebnych rzeczy dla szkoły Pamilacan.
Zanim zdam dokładną relację z tego jak było w tym roku, chciałbym przypomnieć skąd wziął się pomysł na zorganizowanie całej akcji i komu niesiemy pomoc.
Był rok 2015 w TVN nadawano program Martyny Wojciechowskiej „Kobieta na krańcu świata”. Odcinek dotyczył cmentarza w Manili gdzie na obszarze 3 km mieszka za zgodą właścicieli grobowców aż 10 tys ludzi. Często są to całe rodziny z dziećmi, żyjące tam bez jakiejkolwiek edukacji i opieki medycznej. Gdyby nie cmentarz mieszkaliby w slamsach albo na ulicach, ponieważ bieda zmusiła ich do takiego życia. Stolica Filipin nie zapewnia tym ludziom żadnej pomocy. Dlatego postanowiłem udać się na cmentarz i sam ocenić sytuację. Okazało się, że wejście tam nie jest wcale takie łatwe, gdyż trzeba mieć zgodę policji. Udało mi się to, gdy powołałem się na znajomość z Martyną Wojciechowska i polską telewizję. Dzięki temu zostałem oprowadzony po cmentarzu. Przez prawie trzy godziny dokładnie przyjrzałem się ludziom tam mieszkającym i warunkom w jakich żyją. To co zobaczyłem sprawiło, że rok później w Wielkanoc zorganizowałem I akcję „Twoje serce dla dzieci z Filipin”. Napisałem ogłoszenie i za pośrednictwem Facebooka udało mi się zebrać prawie 60 kg kredek, farbek, długopisówzabawek i innych potrzebnych dla dzieci rzeczy .Zakupiłem też dla nich koszulki odblaskowe, odblaski, medale i puchary, smycze oraz naklejki.
(relację można obejrzeć na moim profilu na You Tube Dariusz Metel).
Podczas kolejnego wylotu na Filipiny w ( lutym 2017 ) zmieniłem charakter akcji. Zamiast kupować rzeczy na miejscu, zorganizowałem zbiórkę pieniędzy na stronie pomagam.pl, a z zebranych funduszy na Filipinach zakupiłem potrzebne rzeczy nie tylko dla dzieci z cmentarza, lecz także ze szkoły na wyspie Pamilacan w Manili. Taki rodzaj akcji podyktowany był w głównej mierze tym że w samolotach maksymalny bagaż nie może przekroczyć 30 kg, nie mógłbym więc zabrać wszystkich zebranych przez ludzi darów.
Zbiórka pieniędzy okazała się strzałem w dziesiątkę. Całą kwotę udało się bowiem zebrać w ciągu zaledwie trzech dni. Dlatego początkowe 3 tys zwiększyłem do 10 tys. aż ostatecznie udało się zebrać aż 25 735 zł!
O powodzeniu akcji zdecydowało na pewno utworzenie na Facebook Fan page prowadzone przeze mnie prelkcje w świetlicach, szkołach, na festiwalach i w klubach podróżników, lecz przede wszystkim dzięki ogromnym sercom wszystkich, którzy nas wspomogli. Zwłaszcza że nasi darczyńcy pomagali nie tylko finansowo, lecz przesyłali także wiele rzeczy mogących się przydać filipińskim rodzinom np. haczyli i żyłki, koszulki do koszykówki. Szkoła nr 54 w Katowicach podarowała małym Filipińczykom odblaski, a dzieci ze świetlic i przedszkoli w Bydgoszczy robione przez siebie kartki świąteczne. Oprócz swojego bagażu musiałem więc jeszcze mieć miejsce na te wszystkie dary. Gdyby nie pomoc innych, nie dałbym rady. Na szczęście dzięki wspaniałym ludziom udało się zabrać wszystkie rzeczy. (Serdeczne podziękowania składam tutaj m. in. Bartkowi z Mrągowa, który zabrał 18 kg koszulek i przetransportował je na Filipiny na wyspę Pamilacan oraz Markowi Dziabany który wysłał na swój koszt kurierem 10 kg rzeczy).
W ramach akcji odbyły się również licytacje: Bernadeta z Bydgoszczy przekazała kolekcję 200 żabek, a Krzysztof Stankiewicz w Chinach kupił piwo i wystawił je na aukcję zasilając tym samym nasze konto kwotą 400 zł. Judyta Wieczorek podarowała złote kolczyki, które osobiście przekazałem nauczycielce Esmerladzie ze szkoły na wyspie Pamilacan. Jednak najcenniejszym przedmiotem był nowy projektor, który dzięki Ewie Szymkiewicz z Niemiec zabrałem do szkoły na Filipinach. Mnóstwo osób było zaangażowanych w nasza akcję, dlatego przepraszam jeżeli o kimś zapomniałem. Wszystkim wam kochani z całego serca dziękuję!

Multimedia (2)
  • rozmiar: 0,00 B  |  dodano